Hopp til innhold
Se alle fond

FIRST High Yield A

Kjøp fondet

Fondet er et aktivt forvaltet høyrente (High Yield) obligasjonsfond med fleksibelt investeringsmandat hvor forvalter tar kreditteksponering. Gjennom kontinuerlig oppfølging og aktiv forvaltning av porteføljen søkes en god risikojustert absolutt avkastning. Viktige faktorer vil være selskaps- og sektordiversifisering, sektorrotasjon, eksponering mot forskjellige markeder (land), likviditetsvurderinger og vurderinger av løpetid og eksponering langs kredittkurven. Summen av vurderingene over fører til en aktiv porteføljetilpasning i overensstemmelse med der forvalter mener man får best betalt for den risikoen man påtar seg. Rentedurasjonen i fondet vil normalt variere rundt ett år. Kredittdurasjonen vil normalt variere mellom to og fire år. Anbefalt investeringshorisont er i utgangspunktet minst tre år.

 

Månedsrapport mars

Hittil i år
Siste 12 mnd
Siste 3 år*
Siste 5 år*
Siste 10 år*
Siden oppstart
Hittil i år 1.39%
Siste 12 mnd 6.56%
Siste 3 år* 10.94%
Siste 5 år* 9.61%
Siste 10 år* 7.24%
Siden oppstart 154.14%
*Annualisert avkastning etter kostnader

Kursutvikling

Dato for oppstart

17.03.2011

+/-%

0,21

Kurs

1097.51

Kursdato

08.04.2026

Sammenlikn med indeks

Forvalterkommentar mars 2026

Henry Grepstad

Portfolio Manager / Partner

Avkastningen for fondet ble minus 0,16 % i mars (med forvaltningsgebyr 0,85 %, og vs. NBP Nordic NOK Hedged -0.41%) og hittil i år er fondet nå opp 1,18 %. Yield i porteføljen er nå 9,3 % netto, som er opp fra 8,45 %. Kredittdurasjonen er uforandret på 2,45 år. Rentedurasjonen er marginalt økt med 0,1 år til 1,45 år.

Kredittmarkedet har naturligvis brukt mesteparten av tiden i mars til å håndtere krigen mot Iran, og det norske HY-markedet er så langt en klar relativ vinner med betydelig eksponering mot olje/gass og oil-service bedrifter. Den norske HY-indeksen (DNB Index) endte mars med en spread på 517 basispunkter (ned fra 519 bp). I Sverige har man omtrent ingen slik eksponering og den svenske HY-indeksen økte i mars fra 404 bp til 464 bp. Dermed økte den nordiske High Yield indeksen fra 484 bp til 492 bp, som er en god del mindre enn Europa der indeksen økte fra 260 til 318 bp (Xover serie 44).

Oppsummert har altså Sverige økt omtrent i takt med Europa, mens Norge (som vekter betydelig mer i den nordiske indeksen) har greid seg ganske bra i mars. I mars har vi økt eksponeringen mot (listen er ikke uttømmende) Ocean Yield AS, Bewi Invest AS og DNO ASA. På salgssiden er blant annet Nordea Bank (fondsobligasjon), International Seaways, Nortura og Ship Finance Corp.

Vi har således ikke foretatt noen større sektorrotasjon i mars og vi fortsetter med det vi mener er en bra balansert portefølje, mens vi overvåker markedsutviklingen og vurderer sannsynligheten for forskjellige scenarier.

Absolutt avkastning (etter kostnader)

Ansvarlig forvalter

Henry Grepstad

Portfolio Manager / Partner

Henry Grepstad forvalter fondene: FIRST High Yield og FIRST Yield.

Lang erfaring fra rentemarkedet som forvalter og har vært forvalter i FIRST Fondene siden 2011. Før det var han forvalter i SEB Asset Management (2006-2010).

Lang erfaring fra rentemarkedet med bred og variert bakgrunn fra blant annet Finanstilsynet, SEB Treasury og Gjensidige/Sparebanken NOR.

Faktaark

Fondskategori
Rentefond
Registreringsland
Norge
Fondets størrelse (08.04.2026)
2541 MNOK
Fondets oppstartsdato
17.03.2011
Handelsvaluta

Alle fond handles i NOK. For rentefond valutasikres alle investeringer i annen valuta enn NOK, mens aksjefondene ikke gjør noen valutasikring.

NOK
ISIN
NO0010602188
UCITS/AIF
UCITS
Fondskurs (08.04.2026)
1.097,51 NOK
Forvalter
Henry Grepstad
Tegningsfrist
kl 12:00
Likviditet
Daglig
Utbytte
Utbytte reinvesteres

Kostnader

Forvaltningshonorar

Fast forvaltningshonorar er et årlig honorar som forvalter mottar uavhengig av fondets avkastning. Enkelte fond har i tillegg suksesshonorar.

Se oversikt over kostnader for mer informasjon.

0,85 %
Tegningsgebyr Nei
0 %
Innløsningsgebyr Nei
0 %
Løpende avgift
0 %
Transaksjonskostnader Nei
0 %
Andre avgifter Nei
0 %
Suksesshonorar

Suksesshonorar er et prestasjonsbasert honorar som forvalter mottar dersom et fond oppnår en avkastning utover et forhåndsdefinert nivå. Hensikten er å knytte forvalters godtgjørelse direkte til verdiskapingen for investorene.

Honoraret beregnes vanligvis som en prosentandel av avkastningen fondet har generert, og utløses kun dersom visse vilkår er oppfylt. Dette kan for eksempel være at fondet har levert positiv avkastning, eller at tidligere tap først er hentet inn.

Suksesshonorar bidrar til å samkjøre interessene mellom forvalter og investor, ved at forvalter belønnes for god langsiktig forvaltning og meravkastning.

Se beskrivelse av high watermark under og oversikten over kostnader for mer informasjon.

Nei
High Watermark

High-Water Mark (HWM)

High-water mark (HWM) er et begrep som brukes i investeringsfond og viser til den høyeste verdien et fond eller en portefølje noen gang har hatt. Denne verdien brukes som referanse ved beregning av prestasjonsbasert honorar, og sikrer at forvalter kun mottar resultatbasert godtgjørelse på ny verdiskaping.

Hvordan fungerer High-Water Mark?

Formålet med high-water mark er å beskytte investorene mot å betale prestasjonshonorar flere ganger for samme avkastning eller etter perioder med svak utvikling.

  • Fastsettelse av HWM: Når fondet når en ny toppverdi og prestasjonshonorar belastes, settes denne verdien som ny high-water mark.
  • Ved verdifall: Dersom fondets verdi faller under HWM, kan det ikke beregnes prestasjonshonorar.
  • Ny opptjening: Prestasjonshonorar kan først belastes igjen når fondets verdi overstiger tidligere high-water mark, og kun på avkastningen over dette nivået.

Eksempel

En investor investerer 100 000 kroner i et fond med 20 % prestasjonshonorar:

År 1: Fondet stiger til 125 000 kroner. Forvalter tar 20 % honorar av gevinsten på 25 000 kroner (5 000 kroner). Ny high-water mark settes til 125 000 kroner.

År 2: Fondet faller til 100 000 kroner. Ingen prestasjonshonorar belastes.

År 3: Fondet stiger til 110 000 kroner. Fortsatt ingen prestasjonshonorar, da verdien er under HWM.

År 4: Fondet stiger til 130 000 kroner. Prestasjonshonorar beregnes kun av gevinsten på 5 000 kroner over tidligere HWM. Ny high-water mark settes til 130 000 kroner.

High-water mark bidrar til å samkjøre interessene mellom forvalter og investor, ved å belønne langsiktig og konsistent verdiskaping – ikke bare innhenting av tidligere tap.

Nei
Svingprising

Svingprising er en mekanisme som justerer fondets kurs (NAV) opp eller ned for å dekke transaksjonskostnader ved store kjøp eller salg av fondsandeler. Dette sikrer at kostnadene bæres av de som forårsaker dem, og ikke av eksisterende andelseiere.

Ved store kjøp økes kursen for nye andeler, og ved store salg senkes kursen. Fondet bruker terskler for når svingprising utløses, basert på netto kjøp eller salg i forhold til fondets størrelse. Faktoren som justeres med, er basert på historiske transaksjonskostnader som kurtasje og kursforskjeller.

Svingprising gir rettferdighet mellom andelseiere, forhindrer gratispassasjerer og gjør kortsiktig trading mindre lønnsomt.

Ja
Minstetegning
1000 kr

Nøkkeltall

Fondets rammer

Kreditt durasjon

0 år
2.45
Ingen grense

Rente durasjon

0 år
1.45
Maks 5 år

Rating

Inv Grade / Cash17%
BB rating2%
B rating10%
CCC rating3%
Non Rated HY68%

Avkastning

* Siste 3 år, 5 år og 10 år annualiserte tall

10 største beholdninger

Grieg Seafood ASA

5.42%

Cash

5.39%

Kistefos AS

4.11%

DNO ASA

3.56%

Norwegian Energy Company ASA

3.11%

Axactor SE

2.87%

BEWI Invest AS

2.73%

Color Group AS

2.42%

Verve Group SE

2.36%

NES Fircroft Bondco AS

2.31%

Bransje

ESG/bærekraft

SFDR artikkel8
Fremmer miljøegenskaper/sosiale egenskaper
UN PRIJa
Tar hensyn til PAIJa

Eksklusjonskriterier

Vi følger Oljefondets (NBIM) eksklusjonsliste
Vi ekskluderer selskaper som har mer enn 5% av inntektene fra produksjon av tobakk
Vi ekskluderer selskaper som har mer enn 5% av inntektene fra produksjon av pornografisk materiale
Vi ekskluderer selskaper som har mer enn 5% av inntektene fra utvinning av kull eller produksjon av kullbasert energi
Vi ekskluderer selskaper som har mer enn 5% av inntektene fra produksjon av cannabis til rusformål
Vi ekskluderer selskaper som produserer kontroversielle våpen, herunder;
- Anti-personellminer
- Biologiske våpen
- Kjemiske våpen
- Klasebomber
- Kjernevåpen, både innenfor og utenfor ikke-spredningsavtalen