Se alle fond
FIRST AllWeather J
Kjøp fondetFIRST AllWeather er et kombinasjonsfond som skal være robust i ulike typer markedsklima. Fondet gir tilgang til FIRST Fondene sin samlede kapasitet innenfor analyse og forvaltning. Fondet har et bredt investeringsmandat og vil investere i norske og globale aksjer og rentepapirer.
Forvalter tar aktive investeringsvalg på tvers av og innad de ulike aktivaklassene og har mandat til å investere 0-100 % i aksjer. Normalt vil aksjeandelen variere mellom 30-70 %. Allokeringsbeslutningene er basert på disiplinert metodikk hvor en langsiktig vurdering av konjunktursituasjonen og verdsettelse av aktivaklassene er helt sentrale elementer.
Fondet har 3 andelsklasser. Klikk her for priser og betingelser.
Hittil i år
Siste 12 mnd
Siste 3 år*
Siste 5 år*
Siste 10 år*
Siden oppstart
Hittil i år 7.36%
Siste 12 mnd 6.74%
Siste 3 år* 9.22%
Siste 5 år* 7.66%
Siste 10 år* 7.10%
Siden oppstart 269.61%
Hittil i år -1.02%
Siste 12 mnd -0.57%
Siste 3 år* -2.54%
Siste 5 år* -0.90%
Siste 10 år* -0.35%
Siden oppstart 25.22%
*Annualisert avkastning etter kostnader
Kursutvikling
Dato for oppstart
01.08.2008
+/-%
0,10
Kurs
3696.14
Kursdato
08.12.2025
Sammenlikn med indeks
Absolutt avkastning (etter kostnader)
Faktaark
Fondskategori | Kombinasjonsfond |
Referanseindeks | Se nøkkelinformasjon |
Registreringsland | Norge |
Fondets størrelse (08.12.2025) | 1003 MNOK |
Fondets oppstartsdato | 01.08.2008 |
Handelsvaluta | NOK |
ISIN | NO0011073868 |
UCITS/AIF | UCITS |
Fondskurs (08.12.2025) | 3.696,14 NOK |
Forvalter | Erik Haugland |
Tegningsfrist | kl 12:00 |
Likviditet | Daglig |
Utbytte | Utbytte reinvesteres |
Kostnader
Forvaltningshonorar | 1,00 % |
Tegningsgebyr | 0 % |
Innløsningsgebyr | 0 % |
Løpende avgift | 0 % |
Transaksjonskostnader | 0 % |
Andre avgifter | 0 % |
Suksesshonorar | Ja |
High Watermark | Ja |
Svingprising | Ja |
Minstetegning | 1000 kr |
Vekting av modell
| First AllWeather | Benchmark | Siste endring | |
|---|---|---|---|
| Aksjer | 42.6% | 50% | |
| Norge | 14.9% | 15% | |
| Internasjonalt | 27.7% | 35% |
| First AllWeather | Benchmark | Siste endring | |
|---|---|---|---|
| Rentebærende | 57.4% | 50% | |
| High Yield | 10% | 10% | |
| Investment Grade | 26.6% | 20% | |
| Pengemarked | 20.8% | 20% |
Bransje
ESG/bærekraft
| SFDR artikkel | 8 |
| Fremmer miljøegenskaper/sosiale egenskaper | |
| UN PRI | Ja |
| Tar hensyn til PAI | Ja |
Eksklusjonskriterier
Vi følger Oljefondets (NBIM) eksklusjonsliste | |
Vi ekskluderer selskaper som har mer enn 5% av inntektene fra produksjon av tobakk | |
Vi ekskluderer selskaper som har mer enn 5% av inntektene fra produksjon av pornografisk materiale | |
Vi ekskluderer selskaper som har mer enn 5% av inntektene fra utvinning av kull eller produksjon av kullbasert energi | |
Vi ekskluderer selskaper som har mer enn 5% av inntektene fra produksjon av cannabis til rusformål | |
Vi ekskluderer selskaper som produserer kontroversielle våpen, herunder; - Anti-personellminer - Biologiske våpen - Kjemiske våpen - Klasebomber - Kjernevåpen, både innenfor og utenfor ikke-spredningsavtalen |
Dokumenter
- Nokkelinformasjon-FIRST-AllWeather-J-1.pdf
- Nokkelinformasjon-FIRST-AllWeather-I.pdf
- Nokkelinformasjon-FIRST-AllWeather-A.pdf
- Prospekt-FIRST-AllWeather.pdf
- Vedtekter-FIRST-AllWeather.pdf
- Periodiske-opplysninger-om-baerekraft-FIRST-AllWeather.pdf
- Pre-kontraktuelle-opplysninger-om-baerekraft-FIRST-AllWeather.pdf
- Baerekraftsrelaterte-opplysninger-FIRST-AllWeather.pdf
Forvalterkommentar november 2025
Managing Director / Partner
I november steg fondet 0,2 % (på linje med referanseindeksen). Så langt i 2025 har fondet steget med 7,1 %. Måneden var preget av noe uro innledningsvis som følge av mindre tro på rentekutt i desember fra sentralbanken i USA samt usikkerhet rundt AI-investeringer i USA. Denne tendensen snudde rundt siste del av måneden og ga en tilnærmet flat utvikling måneden sett under ett.
Fondet har ikke gjort endringer i allokeringen i november, hvilket betyr en viss undervekt i internasjonale aksjer, og da utelukkende mot amerikanske aksjer som er svært høyt priset (høyeste siden dotcom boblen i år 2000). I Norge er eksponeringen nøytral (15 %) som følge av normal prising. High yield-eksponeringen er også nøytral (10 %). Her bidrar rekordlave kredittpremier internasjonalt negativt mens stadig høyere differanse mellom norske og internasjonale kredittpremier teller positivt.